czwartek, 10 września 2015

Kupujemy buciki dla dziecka – 6 podstawowych zasad!






Czy wiecie, że ponad 90% dzieci rodzi się ze zdrowymi stópkami, a co 4 starsze dziecko ma wady stóp i kolan. Według specjalistów znaczna część tych wad i dolegliwości zostaje nabyta poprzez noszenie nieprawidłowego obuwia.


Jak tego uniknąć! Przede wszystkim kupując buciki dla Waszych dzieciaczków, pamiętajcie, że liczy się jakość a nie ilość. Ja osobiście wolę, aby Adaś miał mniej bucików, ale były one bardzo dobrej jakości. Często widzę dzieci w pięknych, kolorowych bucikach, co róż to nowych, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Tanie, kiepskiej jakości (chodzi o materiał i wykonanie), nieoddychające, sztywne ihhh   

Nie wyobrażam sobie także, abym mogła założyć Adasiowi buciki noszone przez inne dziecko i nie chodzi tu o fakt, że były używane, ale o to, że każda stopa układa się inaczej i buciki dopasowują się do stópki. Sama nie lubię chodzić w czyimś obuwiu, więc dlaczego mój synek, którego stopy dopiero się kształtują, ma być na to skazany ehh.


Jak wybrać idealne obuwie dla dziecka? 

Przy zakupie miejcie na uwadze kilka podstawowych zasad:



1.       MATERIAŁ


Ma być miękki, miły w dotyku, plastyczny i ma „oddychać” – stopa nie może w buciku się pocić. Najbardziej odpowiednia jest skóra lub specjalne membrany, które nie przemakają i utrzymują odpowiednią temperaturę oraz wilgotność wewnątrz buta.







2.       PODESZWA

Musi być wytrzymała, ale przy tym cieniutka, elastyczna, sprężysta i giętka. Można to sprawdzić za pomocą prostego testu.  Otóż, złapcie bucik w ręce od strony piętki i czubka buta i spróbujcie go „wyżąć”, tak jak byście wyżymali mokrą bluzkę:) Ważne, by można było bucik poskręcać na wszystkie strony.

Jeśli podeszwa się skręca to super, ale powinna też móc zginać się w poprzek, mniej więcej w okolicy 1/3 długości, licząc od przodu buta, czyli tam gdzie zginają się palce.






3.       CZUBEK BUTA


Ma być obły, dając tym samym dużo miejsca dla palców. Najlepiej, jeśli i przód, i tył bucika będą lekko uniesione do góry, tak, aby ułatwić stópce przetaczanie jej w trakcie chodzenia.








4.       ZAPIĘTEK


Co ciekawe! Nie musi być sztywny. Obecnie eksperci uważają, że powinien być wyprofilowany i dobrze przylegać do pięty, ale umożliwiać także jej „przechyły” na lewo i prawo.







5.       ŚRÓDSTOPIE


To jest właśnie to miejsce, w którym but powinien najbardziej przylegać do stopy, ale nie może jej także uciskać.




6.       WIĄZANIE, ZAPIĘCIE


Mogą to być rzepy lub sznurówki, ważne, aby nie blokowały ruchów stópki przy zginaniu stopy. Z doświadczenia wiem, że dla początkujących biegaczy:) i przedszkolaków, lepsze są rzepki,  ponieważ dziecko szybko opanowuje sztukę samodzielnego zakładania i zdejmowania bucików. Sznurówki dla starszych dzieci.







Godne polecenia marki/ producenci obuwia dziecięcego:


BARTEK


http://primigi.com.pl/wp-content/uploads/2013/10/primigi-logo.jpg

 


 Midonoster Producent Butów


ECCO



aurelka


Wiem, że powyższe marki są drogie i czasem trudno się zdobyć na taki wydatek, ale wiem też z doświadczenia, że buciki dobrej jakości wytrzymają spokojnie cały okres, dopóki maluch z nich nie wyrośnie. Poza tym inwestując teraz w prawidłowe obuwie, zaoszczędzicie później na ortopedach, butach specjalistycznych czy zajęciach korekcyjnych. Nie wspomnę już o korzyściach bezcennych:), czyli ślicznych stópkach i prawidłowej postawie Waszych dzieciaczków.




Zdjęcia butów użyte w poście pochodzą ze strony http://bartek.com.pl/
Źródło wiedzy: . P.  Zawitkowski "Mamo tato co Ty na to"

7 komentarzy:

  1. Dziękuje za ten post

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam szczególnie markę EMEL. Reszty nie znam a BARTEK przereklamowany

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Emel faktyczni bardzo chwalony i nagradzany. BARTEK - mieliśmy i Nam pasował bardzo, ale może to kwestia modelu:)

      Usuń
  3. Dzięki za ten wpis. Na pewno się przyda w przyszłości.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny artykuł! Zwięźle podsumowane wszystko na co należy zwrócić uwagę wybierając buciki dla dziecka. Dodaję artykuł do ulubionych :)

    OdpowiedzUsuń