środa, 10 czerwca 2015

Zakazane zwroty - nigdy nie mów ich dziecku!



Kochani (tu do rodziców:) ) pewnie chcielibyście, aby Wasze maluszki wyrosły na odważnych, pewnych siebie i znających swoją wartość ludzi. Mi osobiście marzy się, aby mój synek nie bał się wyzwań, nawet, jeśli oznaczałoby to porażkę, ale chce, aby próbował i walczył o siebie i swoje marzenia. Chciałabym, aby znał swoją wartość oraz wyrósł w poczuciu, iż jest kochany bezwarunkowo.  Takie mam marzenia:) i wierzę, że się spełnią, ale mam też świadomość jak wielką rolę w ich spełnieniu odgrywam ja, jako rodzić i Wy wszyscy w spełnieniu marzeń dotyczących Waszych maluszków.  Podstawową kwestią jest komunikacja – słowa są cudowne i zazwyczaj niosą wiele dobrego, ale są i takie, których brzemię dziecko dźwiga przez całe życie i które skutecznie niwelują wszystkie plany, marzeń oraz skutkują godzinami spędzonymi w gabinetach psychoterapeutycznych.



Zwroty, których nigdy nie mów dziecku:

1.       „Nie kocham cię”, „przestanę cię kochać, jeśli …”, „będę cię bardziej kochać, jeśli…”

Miłość to uczucie ponad wszystko. Nie pozwól, aby dziecko miało poczucie, że kochasz je warunkowo – jeśli będzie grzeczne, jeśli umyje zęby itd.. Nie rób tak! Takie warunkowanie miłości może spowodować trwałe skutki w postrzeganiu przez dziecko świata i ludzi. W dorosłym życiu Twoje dziecko będzie przekonane, że nie można kochać kogoś za to, że po prostu jest. Będzie miał wpojone od dzieciństwa, że kocha się za coś a jeśli nie spełnimy oczekiwań to przestaniemy być kochani.  Dziecko nigdy nie powie Ci o swoich problemach czy niepowodzeniach, ponieważ będzie się bało utraty akceptacji i miłości. Nigdy nie mów dziecku, że Go nie kochasz. Takie stwierdzenie może złamać dorosłego, co dopiero dziecko, dla którego jesteś całym światem. Takie stwierdzenie może zniszczyć jego poczucie bezpieczeństwa.


2.       „Jesteś głupi”, „jesteś brzydki” itd…

Jeśli Twoje dziecko będzie słyszało w dzieciństwie, że jest głupie, brzydkie, że nic nie potrafi – najprawdopodobniej tak właśnie będzie o sobie myślało zarówno będąc dzieckiem jak i w życiu dorosłym.  Zwroty umniejszające zaniżają poczucie własnej wartości, sprzyjają rozwojowi takich cech jak: niepewność, nieufność a w życiu dorosłym przekładają się na problemy z nawiązaniem kontaktów społecznych. Nie używaj słów umniejszających dziecku w żadnej sytuacji.


3.       „Odejdę i już nigdy mnie nie zobaczysz”, „wpędzisz mnie do groby”, „wykończysz mnie” itd…

Dla dziecka opuszczenie Go przez rodziców jest najstraszniejszym koszmarem. Mówienie dziecku o tym w kontekście groźby czy przy okazji egzystencjalnych refleksji, jest błędem, który może kosztować naszego malucha wiele nerw i na długo nadszarpnąć jego emocje. Dodatkowo wyobraź sobie mamę mówiącą do dziecka „wpędzisz mnie do grobu” a tu nagle naprawdę dochodzi do tragedii, ciężkiej choroby czy wypadku (twu, twu odpukać). Gwarantuję Ci, że dziecko za śmierć matki będzie się obwiniało do końca życia. Koszmar!



4.       „Prze ciebie nie mogę wrócić do pracy”, „przez ciebie boli mnie głowa”, „przez ciebie nie mamy pieniędzy” itd.…

To normalne, że nikt nie chce być odpowiedzialny za czyjeś niepowodzenia, chorobę czy złe samopoczucie a tym bardziej, jeśli chodzi o osobę bliską. Jednak o ile osoba dorosła potrafi wnioskować i nie przejmuje się zarzutami wiedząc, że nie jest winna o tyle dziecko tego nie wie i naprawdę będzie się obwiniać. Pociecha latami żyje w poczuciu winy, co może doprowadzić do poważnych problemów emocjonalnych w przyszłości. Duża grupa pacjentów w gabinetach psychoterapeutycznych to właśnie ludzie, którym w dzieciństwie wmówiono, że są odpowiedzialni za brak szczęścia i niepowodzenia rodziców.


5.       „Nie uda ci się”, „nie dasz rady” itd…

Nie ma nic gorszego jak demotywacja i podcięcie skrzydeł zanim ruszymy do lotu ehhh. Takie stwierdzenia będą dźwięczały w uszach dziecka do końca życia. Za każdym razem, jeśli przyjdzie mu do głowy, aby spróbować czegoś nowego, zaryzykować – usłyszy wewnętrzny głos mówiący „nawet nie próbuj, bo na pewno ci się nie uda”. Czy naprawdę tego chcemy? Zamiast blokować naszego malucha pomóż mu, wspieraj go i w razie porażki dodaj otuchy i chęci do podjęcia kolejnej próby.  


4 komentarze:

  1. Słodki maluszek;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czasem coś się wymsknie przez przypadek, jednak przy dzieciach należy szczególnie na to uważać, bo jedno zdanie powiedziane pochopnie może zaważyć na przyszłości malucha.

    OdpowiedzUsuń